Właściwości węgla kamiennego
Węgiel kamienny jest osadową, organiczną skałą palną. Powstał dzięki nagromadzonej materii organicznej, którą zaś uzyskano w wyniku przemian biologicznych, biochemicznych, geologicznych i geochemicznych. Proces taki jest nazywany uwęgleniem. Węgiel kamienny jest skałą kruchą, zwięzłą i ma barwę czarną. Dzięki dużej zmienności parametrów chemicznych i technologicznych, znajduje swoje zastosowanie w ciepłownictwie, koksownictwie i przemyśle chemicznym. Wyróżniamy kilka typów węgla kamiennego,w zależności od jego właściwości, takie jak spiekalność, ciepło spalania i zawartość części lotnych. Wyróżnić można między innymi: węgiel płomienny, gazowo-płomienny, gazowy, gazowo-koksowy, ortokoksowy, chudy, antracyt, itp.
Ogrzewanie węglem kamiennym równa się tanie ogrzewanie
Żeby stwierdzić taką tezę, należy zwrócić uwagę na rodzaj i sprawność instalacji grzewczej w zamieszkiwanym budynku, ocieplenie budynku oraz odpowiednia grubość izolacji, a w drugiej kolejności od jakości paliwa. Od tego bowiem zależeć będą koszty ogrzewania budynku. Dziś niektóre piece, dzięki unowocześnieniu i wysoce rozwiniętej automatyce, potrafią osiągać nawet 80%-90% sprawności spalania. Jeśl wiec trafimy na korzystną cenę węgla kamiennego, równa się to z niskimi kosztami zakupionego opału, od wieków bowiem, ten rodzaj surowca był dostępny w korzystnej cenie. Ponadto jest on dostępny w dużych ilościach, powodując konkurencyjne ceny na rynku. Charakteryzuje się także wysoką kalorycznością, dając nam w ten sposób satysfakcjonującą nas temperaturę przy niewielkim jego zużyciu.
Palenie od góry
W większości domów, gdzie palimy węglem kamiennym, używamy do tego kotłów. Istotna jest przy tym technika palenia od góry, wówczas można powiedzieć, że palimy ekonomicznie węglem. Polega to na tym, że po pierwsze opał układamy na pusty ruszt, od najgrubszych do najmniejszych brył węgla. Na górę kładziemy rozpałkę. Następnie na wierz warto położyć kilka grubszych części drewna rozpałkowego. Na to dokładamy jeszcze jedną warstwę ale cieńszego drewna, grubości kciuka. Podpalamy rozpałkę i zamykamy górne drzwiczki, zważając uwagę na to, by dolne palenisko miało stały dopływ powietrza. Paląc w ten sposób zaoszczędzimy pieniądze, zdrowie, czas, zyskamy komfort ciepła w domu oraz dłuższą żywotność instalacji grzewczych.
Tagi:
- ciezar wlasciwy wegla kamiennego